top of page
BG-01.png

Zaburzenia oddechowe

Celem fizjoterapii oddechowej jest szeroko rozumiane umożliwienie optymalnego poziomu funkcjonowania fizycznego i emocjonalnego pacjentom w każdej fazie procesu chorobowego.

Fizjoterapia oddechowa ma zastosowania zarówno na oddziaÅ‚ach intensywnej terapii, oddziaÅ‚ach szpitalnych, przychodniach i coraz już coraz częściej w domu pacjenta jak i w prywatnych gabinetach. PeÅ‚ni istotna rolÄ™ w procesie kompleksowego leczenia osób z takimi chorobami jak: mukowiscydoza,

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP), astma, rozstrzenie oskrzeli

czy też wÅ‚óknienie pÅ‚uc.

​

W tych grupach duże znaczenie ma stosowanie metod oczyszczania oskrzeli

(w literaturze zwane „chest physiotherapy”), nieinwazyjnej wentylacji (zarówno

w czasie hospitalizacji w przebiegu zaostrzeÅ„ jak i w leczeniu domowym), tlenoterapii w czasie wysiÅ‚ku, treningu fizycznego w ramach programów rehabilitacji pulmonologicznej.

​

Co ważne, fizjoterapia oddechowa jest równie istotna w leczeniu osób z innymi schorzeniami, u których wystÄ™pujÄ… zaburzenia ze strony ukÅ‚adu oddechowego, np. w zaburzeniach fonacji, ale i podczas trudnoÅ›ci w odksztuszaniu u pacjentów z chorobami nerwowo-mięśniowymi czy przy urazach rdzenia krÄ™gowego, po zabiegach operacyjnych, u krytycznie chorych lub osób otyÅ‚ych. 

 

© 'GÅ‚os Fizjoterapeuty' - Bulletin of the Krajowa Izba Fizjoterapeutów

3.jpeg
bottom of page