top of page
BG-01.png

Analiza postawy ciała

Charakterystyczną cechą sylwetki ludzkiej jest pionowe ustawienie osi ciała względem płaszczyzny podparcia. Taka orientacja ciała w polu grawitacyjnym powoduje, że człowiek ustawicznie jest narażony na utratę równowagi. Jedynie dzięki procesom nerwowym związanym z aktywną kontrolą równowagi postawy kompensowane są skutki niestabilności.

Oznacza to, że kontrola ta zapewnia optymalny margines stabilności, pozwalający skutecznie realizować wszelką aktywność ruchową z lokomocją włącznie. Sterowanie ruchem, czynnością mięśni i postawą odbywa się poprzez ten sam aparat wykonawczy. 

Kluczowym elementem układu ruchu jest miednica, którą koniecznie należy poddać ocenie podczas diagnozy fizjoterapeutycznej. Prawidłowa pozycja miednicy według Ackermanna warunkuje niezakłócony przebieg funkcji biologicznych.

Od niej zależy właściwe ustawienie kręgosłupa, który jest nie tylko osią całego ciała, ale stanowi ochronę dla nerwów rdzeniowych i przykręgowych zwojów autonomicznego układu nerwowego. Wszelkie objawy asymetrii związane z napięciem mięśni w pozycji stojącej powodują asymetryczny tonus mięśniowy, który Gagey nazywa toksycznym. Gagey i Gentaz podkreślają, że może on leżeć u podłoża szeregu dolegliwości o nieustalonej etiologii, takich jak: zawroty głowy, uczucie niestabilności, złe samopoczucie, a także bóle stóp i kręgosłupa. Nieprawidłowy, niesymetryczny tonus mięśniowy leży również u podstawy zaburzeń układu stomatognatycznego. 

Występowanie dolegliwości ściśle związanych z oddechem, fonacją i artykulacją w dużej mierze uzależnione jest od destrukcyjnego wpływu czynników pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego na jednostkę, do których zalicza się m.in. czynniki psychologiczne, genetyczne, czynniki związane z nieprawidłowymi napięciami mięśniowymi, z nabytymi przez lata negatywnymi nawykami posturalnymi, oddechowymi, itp. 

 

Majkowska A. Podstawowe zagadnienia emisji i higieny głosu. PRACE NAUKOWE Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. z. V, 2004.

Błaszczyk JW. ANALIZA POSTAWY CIALA. KOSMOS 1993,42 (2): str 473-486

Zeyland-Malawka E, Prętkiewicz-Abacjew E. OBJAWY ASYMETRII W POSTAWIE CIAŁA DZIECI I MŁODZIEŻY – POTENCJALNE ZAGROŻENIE PEŁNOSPRAWNOŚCI UKŁADU RUCHU I ZDROWIA. Nowiny Lekarskie 2006, 75, 4, 394–398.

Untitled design-4.png
bottom of page